TL;DR: Slack to taki IRC na sterydach. Bardzo fajny sposób do komunikacji w ramach projektu. Warto go poznać.

Wiem co myślisz. Kolejne narzędzie, kolejne konto, kolejny mesanger. Mimo wszystko jednak warto.

Dlaczego?

Społeczność. Przy nauce programowania potrzebujesz miejsca gdzie będziesz mógł po prostu pogadać z kimś kto zna się na tym czego ty dopiero się uczysz. Najlepiej to zrobić w ramach jakiegoś wydarzenia, tak jak ja teraz w ramach konkursu. Wtedy masz gotową społeczność w ramach wspólnego projektu.

Ponadto poznasz narzędzie, które prędzej czy później będziesz musiał znać, żeby pracować w grupie nad wspólnym zadaniem.

Piwnica nie pyta, piwnica kocha

Rozumiem. Też czasem sobie myślę, że nie po to zostaję programistą, żeby wychodzić z piwnicy.

Ale serio, dobrze jest obgadać problem z kimś innym. Czasem wystarczy nawet sformułować pytanie, żeby coś w głowie się odblokowało i zanim jeszcze zdąrzysz je zadać, może się zdarzyć tak, że sam na nie odpowiesz.

Ale o co tu chodzi?

Nie ma co opisywać poszczególnych opcji. Najważniejsze, żebyś ogarniał, że wchodzisz na slack konkretnego projektu do którego musisz być zaproszony lub założyć swojego slacka. O tym jak zostać zaproszonym za chwilę.

Po środku masz chat, a po lewej kanały. Chodzi o to, żeby konkretne wątki się ze sobą nie mieszały na jednym czacie.

Na przykładzie konkursu „Daj się poznać” główny czat nazywa się „general” a poboczny, do luźnych tematów „random”. Dzięki temu mniej merytoryczne rzeczy mogą być oddzielone. Dodatkowo są inne kanały np. „python”, gdzie można pogadać o wężach i terrarystyce.

To wszystko co potrzebujesz, żeby z tego narzędzia korzystać. Nie ma co się tu rozpisywać, wrzucać screenów, bo to jest bardzo intuicyjne.

Niech to Slack za ciebie archiwizuje

Oczywiście to dopiero początek zabawy. Wyobraź sobie, że ktoś podpowiedział ci jak rozwiązać jakiś problem. Wystarczy oznaczyć odpowiedź gwiazdką i bardzo łatwo do niej możesz wrócić. Każdy może też wrzucić jakiś plik, link, cokolwiek przydatnego i przypiąć do tablicy. Można komentować ten plik. Od teraz wszystko pod ręką, w jednym miejscu. Bez szukania w załącznikach maili czy w historii masangera. To jest największa zaleta. Łatwość wyszukiwania wszystkiego co kiedykolwiek pojawiło się na slacku.

Tak jak pisałem do Slacka trzeba dostać zaproszenie. Dostaje się je od założyciela slacka projektu na maila. Jeśli jesteś uczestnikiem konkursu lub po prostu chcesz poznać fajną społeczność wbijaj tutaj po zaproszenie.

Jak już się zadomowisz zerknij na 15 wskazówek przydatnych w Slacku

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s